Údržba oděvů z usní a kožešin - Část II.
17.10.2011Když obrátíte své kalhoty nebo sako naruby, většinou tam najdete visačku s tzv. symboly údržby, které vám poradí, jak prát, žehlit nebo chemicky čistit. Ale ouha, oděvy z usní většinou mívají všechny symboly přeškrtnuty a pod nimi kouzelnou větičku: „Čistit pouze v čistírně speciálním čištěním kůží“.
Tak schválně, zeptejte se prodavačky, kde asi je ta odborná čistírna a co to je to speciální čištění kůží a většinou vám bude odpovědí dlouhé ticho a nepřítomný výraz. Faktem totiž je, že české normy nijak nedefinují speciální postup čištění kůží. A tak je možné, že každá čistírna bude tvrdit, že ona má ten speciální postup ze všech nejspeciálnější. Nuže, prozradíme vám, co je tím míněno.
Dva stejné oděvy z usně neexistují, protože každé zvíře je biologické individuum, tak jako každý člověk má jinou kůži. Navíc kůže na zvířeti byla původně válcového prostorového tvaru a různými postupy byla převedena na útvar rovinný a plošný. Useň i po vyčinění obsahuje určité procento tuků a určité (a ne malé) procento vázané vody. Nedborná čistírna z usně možná částečně odstraní špínu, ale s ní také tuky, vodu a hydrofobní (vodoodpudivou) úpravu. Neodborná čistírna možná vyčistí, ale již neumí opravit barvu kůže následným barvením. Neodborná čistírna tedy může useň i zničit.
Jak nám vysvětlili v říčanské Rychlé čistírně oděvů, jejich způsob čištění zaručuje nejen vyčištění oděvu ale i jeho regeneraci, hydrataci a celkovou renovaci. Skvrny odstraňují odbornými detašovacími prostředky a usně čistí v tukové lázni. Po vyčištění každá useň prochází finišovacím procesem k vyrovnání tukové složky a vázané vody. Každý kožený oděv je nastříkán hydrofobní úpravou. Odřená místa jsou dobarvena. Oděvy jsou žehleny a tvarovány. Čistírna v Říčanech je navíc schopná i usňové oděvy přebarvovat, tedy změnit odstín barvy oděvu.
Steskem všech odborných čistíren ovšem zůstává zhoršující se kvalita usňových oděvů, jejichž čištění je nadlidský výkon. A není divu, co může člověk čekat od kožené bundy, která stojí dva tisíce korun? I v tomto případě platí stokrát vyřčené: „Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci.“