Praní oděvů s funkčními membránami
19.3.2013Jak správně udržovat oděvy s funkčními membránami?
(vyšlo o nás v časopise Zápraží)
Oděvy vybavené funkčními membránami jsou skvělým vynálezem. Membrány dnes běžně mají lyžařské oděvy, zimní bundy, lehké sportovní oděvy, rukavice ale i obuv.
Membrány zajišťují ochranu před vnější vlhkostí (hlavně sněhem a deštěm) a přitom umožňují odpařování potu. Vnitřní vlhkost tedy transportují směrem od těla ven. Funkční membrány mají různé názvy (např. GORE-TEX®, Climatex ap.), ale vždy stejnou funkci. Na textilní materiál oděvu je nalaminována polopropustná polymerní membrána, která obsahuje více než 1 miliardu pórů na 1 cm2. Vzhledem k tomu, že vodní kapka je asi 20 000-krát větší než každý takový pór, nemůže voda projít směrem dovnitř a oděv se stává vodoodpudivý (hydrofobní). Póry v membráně jsou však dostatečně velké, aby propustily molekuly vodní páry z lidského potu.
Používáním membránového oděvu však časem dochází ke dvěma základním problémům: (1) nečistotami (především minerály) z lidského potu se póry v membráně zanášejí a (2) postupně dochází k opotřebení tenké impregnační vrsty, kterou je opatřen svrchní materiál oděvu. Jak je vidět na obrázku s názvem „Impregnace“, tato impregnační vrstva udržuje svrchní materiál suchý i v dešti. Suchý svrchní materiál dovoluje, aby vodní pára prošla nejen membránou, ale i tímto materiálem. Když impregnace nefunguje, svrchní materiál zvlhne, uzavře se a z drahého funkčního oděvu se stává levná pláštěnka – sice nepropustí déšť, ale ani pot, což vede k velkému nepohodlí uživatele (viz obrázek s názvem „Bez impregnace“).
Oděvy s funkční membránou je tedy zapotřebí pravidelně udržovat. Vzhledem k vysoké ceně je vhodné užívat profesionální prací prostředek určený k praní funkčních oděvů. Je sice možné ho zakoupit, ale nejvhodnější je vyhledat kvalitní profesionální čistírnu oděvů, která by touto technologií měla disponovat. Při praní se nesmí nikdy používat aviváž, která doslova zalepí miniaturní póry. Rovněž je třeba použít velmi jemný prací cyklus a oděv neždímat, protože mechanické namáhání poškozuje jemnou membránu. To nejdůležitější je ovšem pravidelně obnovovat vrchní impregnační vrstvu a to v mokrém prostředí (tedy nikoli pouze nástřikem). Po ukončení sezóny rovněž není vhodné oděv složit, přehnout a ponechat stlačený, protože tímto způsobem může za několik měsíců dojít k nevratnému poškození membrány.
Jedině správnou údržbou je možné zachovat stoprocentní funkci nákladných funkčních oděvů.
Informace dodala Rychlá čistírna oděvů v Říčanech, Černokostelecká 82/66, tel: 323601350, www.cisteniodevu.cz, která provádí údržbu funkčních oděvů profesionálním způsobem.